Jeść na zdrowie w chorobach autoimmunologicznych – wywiad dla portalu Medycyna Praktyczna

Jeść na zdrowie w chorobach autoimmunologicznych

Interakcje między naszym mikrobiomem a układem immunologicznym propagują (…) przewlekły stan zapalny i uszkodzenie tkanek u osób z predyspozycją genetyczną. Interakcje te przyczyniają się do chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty układowy (…)

To cytat z niedawno opublikowanego przeglądu badań podsumowującego wiedzę na temat związków naszej jelitowej flory bakteryjnej (inaczej zwanej mikrobiomem jelitowym) z chorobami autoimmunologicznymi.

Jednocześnie jednym z najsilniej wpływających czynników na skład mikrobiomu jest nasza dieta.

Jeżeli więc jelitowa flora bakteryjna oddziałuje na procesy autoimmunologiczne, a dieta w znaczny sposób kształtuje jej skład, to możemy przypuszczać, że to co jemy może wpływać na przebieg chorób autoimmunologicznych.

Co wiemy na ten temat? Jakie są moje doświadczenia pracy z pacjentami cierpiącymi na choroby autoimmunologiczne? Czym cechuje się dieta ‘anty-autoimmunologiczna’, którą stosuję w mojej praktyce klinicznej? W jaki sposób dieta może wpłynąć na stan zapalny organizmu i skład mikrobiomu?

Zapraszam do przeczytania wywiadu dla portalu Medycyna Praktyczna, w którym staram się odpowiedzieć na te wszystkie pytania

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/wywiady/205301,jesc-na-zdrowie-w-chorobach-autoimmunologicznych

Więcej na ten temat można przeczytać również w moim artykule na temat dietetycznej terapii zapalnych chorób stawów tu.

Źródła, na które powołuję się powyżej:


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30624285

https://www.bmj.com/content/361/bmj.k2179