Czym jest medycyna żywienia?
Dieta jest skutecznym narzędziem terapii wielu chorób.
Specjalizuję się w medycynie żywienia, czyli wspomaganiu leczenia dietą różnych schorzeń przewlekłych. Medycyna żywienia jest częścią tzw. medycyny stylu życia (ang. lifestyle medicine), kierunku, którego celem jest profilaktyka i terapia chorób poprzez interwencje elementami stylu życia, takimi jak m.in. żywienie.
Aby osiągnąć efekt terapeutyczny, zmiany w żywieniu osoby chorej muszą być zazwyczaj bardziej kompleksowe niż te, które są potrzebne do zbilansowania diety osoby zdrowej. Tylko daleko idące modyfikacje naszego menu mogą zatrzymać, a nawet odwrócić niektóre procesy chorobowe.
Medycyna żywienia nie zastępuje tradycyjnego leczenia. Powinna być prowadzona w porozumieniu z lekarzem specjalistą, ponieważ uzupełnia leczenie farmakologiczne dając dodatkowe korzyści.
Moje podejście
Terapeutyczna dieta powinna być dobrana indywidualnie, dlatego współpracę z osobami chorymi zaczynam od wywiadu. Działanie diety musi być dobrze potwierdzone i bezpieczne. Wybór terapii żywieniowej opiera się na znajomości fachowej literatury, jak również na doświadczeniu klinicznym i zgodzie pacjenta na proponowaną zmianę diety. W niektórych schorzeniach stosuję też dodatkowo, dla wzmocnienia efektu dietoterapii, ekstrakty botaniczne (np. zioła) o potwierdzonym naukowo działaniu i bezpieczeństwie dla pacjenta.
W praktyce klinicznej posługuję się na co dzień ponad 20 rodzajami terapii dietetycznych. Jest to związane ze zróżnicowaniem schorzeń, z którymi zgłaszają się do mnie pacjenci. Wybór diety zależy nie tylko od choroby podstawowej, ale od dolegliwości współwystępujących, wieku, płci i innych czynników. Przykładowo inaczej będzie wyglądać dietetyczna terapia osoby, która cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), a inaczej osoby, która oprócz RZS zmaga się też i z SIBO oraz cukrzycą.
Medycyna żywienia nie polega na intensywnej suplementacji czy dobieraniu programu żywieniowego wyłącznie na podstawie niepotwierdzonych testów licznie dostępnych dziś na naszym rynku. Nie ma dowodów na skuteczność czy przydatność takich praktyk, które mogą być niebezpieczne i wiązać się z dużym kosztem dla pacjenta.
Jakie schorzenia dadzą się leczyć przy współudziale medycyny żywienia?
Odpowiednia zmiana nawyków żywieniowych może wpłynąć na:
- redukcję masy ciała
- obniżenie stężenia cholesterolu w stopniu porównywalnym do leków
- obniżenie lub nawet unormowanie ciśnienia tętniczego
- zmniejszenie objawów zespołu jelita drażliwego, gazów, wzdęć, refluksu, SIBO
- złagodzenie bądź cofnięcie insulinooporności
- złagodzenie cukrzycy i przez to, w niektórych przypadkach, obniżenie dawek leków przeciwcukrzycowych
- spowolnienie rozwoju choroby niedokrwiennej serca oraz miażdżycy
- zmniejszenie stanu zapalnego tarczycy w chorobie Hashimoto i innych chorobach autoimmunologicznych
- złagodzenie objawów fibromialgii i zespołu przewlekłego zmęczenia
- remisję celiakii oraz objawów towarzyszących nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten (np. tzw. mgły mózgowej)
- złagodzenie objawów schorzeń reumatologicznych (RZS, ZZSK, i in.)
- wydłużenie przeżywalności osób po przebytych nowotworach, m. in.: piersi, prostaty, jelita grubego
- cofnięcie stłuszczenia wątroby
- złagodzenie objawów depresji
- złagodzenie niektórych schorzeń o podłożu hormonalnym u kobiet (np. zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bolesnych miesiączek, zespołu policystycznych jajników, mięśniaków macicy,endometriozy)
- wzmocnienie efektów leczenia osteoporozy.
Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich schorzeń, na których na leczenie może wpływać dieta. Jednakże są to problemy, z którymi spotykam się na co dzień. Skuteczność ich terapii za pomocą diety znam nie tylko z publikacji naukowych, ale przede wszystkim z doświadczenia pracy z pacjentami.