Czy dieta roślinna u dzieci może zmniejszyć ryzyko chorób krążenia w dorosłości? – nasza publikacja w Nutrition Reviews

W kwietniowym numerze Nutrition Reviews,  wydawnictwa Oxford University Press, ukazała się nasza publikacja pt. Plant-based diets for children as a means of improving adult cardiometabolic health (tłum. Diety oparte na produktach roślinnych dla dzieci jako sposób na poprawę zdrowia kardiometabolicznego u dorosłych).

Od 8 lat, wraz z zespołem naukowców z Institute of Child Health University College London oraz Instytutu ‘Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka’, badam wpływ diety wegetariańskiej i wegańskiej na zdrowie dzieci w wieku 5 -10 lat. Sprawdzamy nie tylko to, czy diety te są dla dzieci bezpieczne (np. czy dostarczają wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach, jak wpływają na gęstość kości, wysokość ciała, morfologię krwi, itp.), lecz również to, czy mają korzyści zdrowotne.

Dlaczego? Ponieważ korzyści ze stosowania dobrze zaplanowanych diet roślinnych są udokumentowane u dorosłych. Duzi weganie i wegetarianie mają niższe ryzyko chorób krążenia (niedokrwiennej choroby serca), cukrzycy, są szczuplejsi, mają niższe stężenie glukozy oraz cholesterolu we krwi. Małych wegetarian i wegan nikt jeszcze nie badał pod tym kątem tak dokładnie jak dorosłych.

Miażdżyca jest przyczyną większości chorób krążenia. Okazuje się, że jej początki można dostrzec już w dzieciństwie. Im wyższe stężenie cholesterolu, ciśnienie tętnicze i BMI (ang. body mass index, tłum. wskaźnik masy ciała), tym grubsza jest blaszka miażdżycowa u dziecka.
Przykładowo, w jednym amerykańskim projekcie zbadano stan tętnic dzieci i młodych dorosłych (15-30 lat, ponad 2000 osób), którzy zginęli w nieszczęśliwych wypadkach. Naukowcy mogli zbadać, jak wyglądają ich tętnice od środka, i ocenić, od czego zależy ich stan. Okazało się, że grubość blaszki miażdżycowej zależała od tych samych parametrów u dzieci (cholesterol, glukoza, BMI, palenie papierosów), co u dorosłych. Każdy wzrost cholesterolu o 30 mg/dl u dziecka wiązał się z pogorszeniem stanu jego tętnicy i nasileniem miażdżycy, odpowiadającym 2 lat starzenia się organizmu!

Choroby krążenia są naszym największym zabójcą. Wyczerpaliśmy już większość narzędzi, aby im zapobiegać u dorosłych i coraz głośniej mówi się o tym, żeby skupić się na profilaktyce u dzieci. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Wiemy, że dzieci ze zdrowymi nawykami żywieniowymi, prawidłową masą ciała, ciśnieniem tętniczym i cholesterolem, mają większą szansę pozostać zdrowymi dorosłymi.
W naszej publikacji przejrzeliśmy literaturę naukową, która pokazuje, że:

  • początki chorób krążenia zaczynają się już w dzieciństwie
  • nasilenie miażdżycy zależy od tych samych czynników ryzyka u dzieci i u dorosłych
  • dieta wegetariańska i wegańska u dorosłych zmniejsza ryzyko chorób krążenia, cukrzycy otyłości, poprawia stężenia cholesterolu i glukozy we krwi
  • nawyki żywieniowe (i prawidłowe stężenia cholesterolu, glukozy oraz BMI) w dzieciństwie mają większą szansę być utrzymane w dorosłości

Na tej podstawie postawiliśmy hipotezę, że diety roślinne u dzieci pozytywnie wpływają na wszystkie parametry związane z ryzykiem chorób krążenia w dzieciństwie, przez co mogą zmniejszyć ryzyko chorób krążenia w dorosłości.
Wyniki naszych badań ujrzą światło dziennie już niebawem. Przekonamy się, czy rzeczywiście wegetarianizm i weganizm u maluchów ma te same korzyści, co i u dorosłych.

Link do publikacji poniżej:

https://academic.oup.com/nutritionreviews/article-abstract/76/4/260/4916885