Relacja z wykładu „Wpływ diety na dolegliwości układu pokarmowego”.

Z Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Gminy Dzielnicy Targówek, Panią Katarzyną Majdura, która przekazała mi podziękowanie od Pana Burmistrza.

W poniedziałek, 21 maja, miałam przyjemność wygłosić wykład pt.”Wpływ diety na dolegliwości układu pokarmowego”, na który zostałam zaproszona przez Urząd Gminy Targówek w ramach Wszechnicy Edukacyjnej organizowanej od przeszło 7 lat. Był to już mój drugi wykład w ramach tej ciekawej inicjatywy, pierwszy raz mówiłam o roli diety w chorobach krążenia w 2011 r.

Na wczorajszym wykładzie przedstawiłam najnowsze doniesienia na temat roli diety oraz innych niefarmakologicznych terapii tzw. czynnościowych zaburzeń układu pokarmowego, takich jak zespół jelita nadwrażliwego (ZJN), dyspepsja, zaparcia, wzdęcia, gazy, bóle brzucha, refluks.

Była też mowa o tzw. SIBO (ang. ‘small intestinal bacterial overgrowth’), czyli rozroście flory jelita cienkiego, jako głównej przyczynie ok. 30-50% przypadków ZJN, sposobach diagnozy tego schorzenia, potwierdzonych naukowo farmakologicznych oraz ziołowych formach terapii SIBO oraz o najskuteczniejszych dietach zmniejszających jego objawy, w tym oczywiście o diecie FODMAP.

Przedstawiłam również słuchaczom najnowsze dane na temat roli probiotyków i innych nutraceutyków w terapii tych schorzeń i kilka przypadków historii moich pacjentów, którzy pozbyli się uciążliwych dolegliwości związanych z układem pokarmowym (w tym SIBO) po zastosowaniu terapii dietetycznej, probiotycznej lub/i ziołowej.