’Więcej warzyw na talerzu’ – książka Magdaleny Gembackiej z moim wprowadzeniem na temat żywienia dzieci

Więcej warzyw na talerzu wstęp Małgorzata DesmondZdrowe żywienie dzieci to w dzisiejszych czasach zagadnienie bardzo ważne.  19 września ukazała się książka w tym temacie autorstwa Magdaleny Gembackiej pt. ‘Więcej warzyw na talerzu’, do której miałam przyjemność napisać wprowadzenie.

Magda jest psychologiem społecznym i autorką bloga kulinarnego ammniam.pl. Współpracujemy od wielu lat – tworzy przepisy i zdjęcia do niektórych opracowanych przeze mnie  terapeutycznych diet dla pacjentów.

W książce znaleźć można 80 przepisów na proste, zdrowe i kolorowe dania z warzywami w roli głównej. Skierowana jest przede wszystkim do rodziców, których dzieci często nie chcą jeść warzyw. Rodzice – którzy sami często mają z nimi kłopot – znajdą w niej podpowiedzi jak skutecznie i bez stresu wprowadzić warzywa do rodzinnego menu.

Zdrowy ketchup, pizza z cukinią, twarożek z migdałów ze szczypiorkiem, pasta czekoladowa z batatów i daktyli, barszcz z soczewicą i pieczonymi ziemniakami, sushi oraz pyszne desery, jak choćby lody bazyliowe z awokado – to tylko niektóre z propozycji.

Dlaczego napisałam wprowadzenie do tej książki?

W kwietniu br. ukazała się publikacja  naszego zespołu badawczego z Institute of Child Health w Londynie. Podsumowaliśmy w niej dostępną wiedzę na temat znaczenia żywienia dzieci w kontekście ich późniejszego zdrowia w dorosłości. Dziś wiemy na pewno, że początki chorób przewlekłych zaczynają się już w dzieciństwie. Zależą od tych samych błędów dietetycznych, które przyczyniają się do chorób u dorosłych. Badania pokazały też, że nawyki żywieniowe nauczone w dzieciństwie mają większą szansę być utrzymane w późniejszym życiu.

We wprowadzeniu piszę nie tylko o tym, dlaczego warto dbać o dietę dzieci i wprowadzać do niej jak najwięcej warzyw i innych niskoprzetworzonych produktów roślinnych.  Dowiecie się też:

  • dlaczego dzieci urodzone w XXI wieku są pierwszym pokoleniem, które – jak   przewidują naukowcy – może żyć krócej niż ich rodzice;
  • jakie są skutki nadmiernego otłuszczenia ciała u dziecka;
  • w jaki sposób dieta może przyczynić się do wystąpienia przedwczesnej miesiączki i
  • dlaczego moja 5 – letnia córka spożywa regularnie produkty sojowe.

Zachęcam do lektury i zdrowego gotowania dla całej rodziny.