Wodorowo – metanowy test oddechowy

Czy cierpisz na uciążliwe gazy, wzdęcia, luźne stolce lub zaparcia, bóle brzucha i zastanawiasz się jakie może być ich podłoże? Być może zdiagnozowano u Ciebie zespół jelita drażliwego, nietolerancję laktozy, nieceliakalną nadwrażliwość na gluten i szukasz skutecznej terapii tych dolegliwości? Wykonanie testu oddechowego może podsunąć odpowiedzi na temat przyczyn tych problemów.

Kto powinien rozważyć wykonanie testu oddechowego?

W naszym układzie pokarmowym żyje ponad 1 kg bakterii i innych mikroorganizmów. Zaburzenia w ich składzie i umiejscowieniu mogą być źródłem wielu dolegliwości, nie tylko tych dotyczących układu pokarmowego.

Jak można zdiagnozować nieprawidłowości mikroflory bakteryjnej?

Na rynku oferowanych jest wiele różnych badań, z których testy oddechowe są jednym z najbardziej użytecznych narzędzi pozwalających na rozpoczęcie konkretnych działań terapeutycznych. Są prostą, nieinwazyjną i potwierdzoną naukowo metodą, często stosowaną przez gastroenterologów i dietetyków, służącą znalezieniu przyczyn powszechnych zaburzeń trawiennych. Pomagają odróżnić takie zaburzenia jak nadmierny rozrost bakterii w jelicie cienkim, tzw. SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth), od nietolerancji pokarmowych – nietolerancji laktozy, fruktozy czy sacharozy.

Podczas testu, w wydychanym przez pacjenta powietrzu, oznaczany jest poziom gazów produkowanych przez zamieszkujące nasz układ pokarmowy bakterie i inne mikroorganizmy. Jeżeli poziomy tych gazów przekraczają pewne ustalone normy, sugeruje to nadmierny rozrost lub aktywność mikroorganizmów w jelicie cienkim lub grubym. To z kolei może być przyczyną szeregu problemów trawiennych, takich jak:

testy  metanowo -wodorowe SIBO IMO Małgorzata DESMOND Quintron

Dr Małgorzata Desmond i Dr Andrea Manni, dyrektor Quintron EU, po weryfikacji poprawności działania analizatora Quintron Breathtracker SC dostępnego w jej gabinecie, sierpień 2018.

  • wzdęcia
  • gazy
  • biegunki
  • zaparcia
  • refluks
  • bóle brzucha i jelit
  • zespół jelita drażliwego
  • nietolerancje pokarmowe (np. nietolerancja laktozy).

W przypadku wyniku potwierdzającego nadmierny rozrost bakterii w jelicie cienkim, stosowana jest terapeutyczna dieta, która ma wysoką skuteczność zmniejszania objawów (nawet do 80%), oraz specjalistyczna terapia (antybiotykami lub ziołami o działaniu antybiotycznym albo tzw. dietą elementarną).

Wykonanie testu oddechowego powinni rozważyć nie tylko zmagający się na co dzień z powyższymi dolegliwościami, ale również osoby cierpiące na zapalne choroby jelit (colitis ulcerosa, choroba Leśniowskiego – Crohna), celiakię, nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, trądzik różowaty, zespół niespokojnych nóg, zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgię, a nawet tzw. ‘mgłę mózgową’ (ang. brain fog), ponieważ nadmierny rozrost mikroorganizmów w jelitach może przyczyniać się do części objawów tych chorób i skuteczna terapia może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości.

W przypadku wyniku potwierdzającego nadmierną aktywność bakterii w jelicie grubym, stosowane są różne rodzaje terapii, w tym diety eliminujące cukier (np. laktozę), który powoduje problemy jelitowe.

Dlaczego warto wykonać test wodorowo – metanowy?

Większość testów oddechowych w Polsce i na świecie to testy mierzące tylko wodór, tzw. wodorowe testy oddechowe (WTO).

Badania pokazują jednak, że u ponad 30% ludzi mikroorganizmy mieszkające w jelitach produkują sam metan, lub metan i wodór. U takich pacjentów test mierzący tylko wodór nie będzie w stanie wykryć nieprawidłowości wynikających z rozrostu mikroorganizmów w jelitach. Co więcej, Methanobrevibacter smithii, główny przedstawiciel mikroorganizmów produkujących metan w naszych jelitach, 'żywi’ się wodorem. Osoby z przerostem metanowym często wykazują więc niskie poziomy wodoru, co nie jest odzwierciedleniem niskiej produkcji wodoru przez bakterie w jelitach. Przy teście oznaczającym tylko wodór taka sytuacja doprowadzi do fałszywie negatywnego wyniku. Przerost metanu w jelitach jest zazwyczaj związany z zaparciami, wzdęciami oraz zwolnieniem pasażu żołądkowo- jelitowego. Skuteczna terapia przerostu metanu jest inna niż terapia SIBO wodorowego, ponieważ Methanobrevibacter smithii jest oporny na wiele antybiotyków. Co więcej, przerost metanu, nazywany też IMO (ang. ’intestinal methane overgrowth’), ma inne przyczyny niż SIBO wodorowe i leczy się trudniej, co jest istotne w procesie ustalania postępowania terapeutycznego. W przypadku rozrostów mieszanych, wyniki testu oznaczającego tylko wodór utrudnią więc diagnozę oraz wdrożenie odpowiedniej, celowanej terapii.

Dlatego osobom z wyżej wymienionymi dolegliwościami poleca się wykonanie testu wodorowo-metanowego.

Test oddechowy dostępny w gabinecie dr Małgorzaty Desmond

W gabinecie dr Małgorzaty Desmond pacjenci mają możliwość wykonania testu oddechowego na analizatorze QUINTRON BREATHTRACKER S.C. Jest to instrument amerykańskiej firmy QUINTRON, lidera na rynku producentów sprzętu do testów oddechowych dla szpitali i do badań naukowych, istniejącej od 1962 r.

Analizator QUINTRON BREATHTRACKER SC pozwala na bardzo dokładny pomiar poziomów wodoru oraz metanu (do 3-4 części na milion (ppm)). Dodatkowo, umożliwia oznaczenie zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, przez co automatycznie informuje, jeżeli pomiar jest nieprawidłowy i należy go powtórzyć.

Testy przeprowadza personel, specjalnie przeszkolony przez Dr. Andrea Manni’ego, prezesa europejskiego oddziału firmy Quintron.

testy oddechowe metanowo -wodorowe Quintron Breathtracker SC Małgorzata Desmond

Dyplom ukończenia szkolenia na temat podstaw teoretycznych i praktycznego wykonywania testów oddechowych przez dr Małgorzatę Desmond na analizatorze Quintron Breathtracker SC. Szkolenie zostało przeprowadzone przez Dr Andrea Manni’ego, dyrektora oddziału Quintron na Europę.

Interpretacja wyników testu oddechowego

Dr Małgorzata Desmond opisuje wyniki wszystkich testów osobiście. Do opisu wyniku dołącza informacje na temat kryteriów interpretacji testów oddechowych.

Informacje te oparte są na najaktualniejszych stanowiskach środowiska gastroenterologicznego oraz własnym doświadczeniu klinicznym i doświadczeniu takich specjalistów, jak Dr. Gerard Mullin, Dr Leonard Weinstock, Dr Mark Pimentel, Dr. Jason Hawrelak, Dr Allison Siebecker, u których to Małgorzata Desmond nieustannie aktualizuje wiedzę w zakresie zaburzeń mikrobiomu, w tym SIBO.

Dr Desmond ukończyła  SIBO Pro Course, zaawansowany kurs poświęcony SIBO oraz IMO, prowadzony przez Dr Siebecker, certyfikowany przez American Academy of Family Physicians (Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych).

Test oddechowy metanowo-wodorowy: praktyczne informacje dla pacjentów

Materiałem do testu jest powietrze wydychane do specjalnie do tego celu służącego pojemnika. Pomiar dokonywany jest co 10 – 20 minut. Test trwa 3 godziny. Po pierwszym próbnym pomiarze pacjent dostaje do wypicia wodny roztwór cukru. W zależności od rodzaju testu jest to rozpuszczona w wodzie laktuloza, glukoza, fruktoza, laktoza lub sacharoza.

Więcej na temat metodologii przeprowadzania testu oddechowego i dlaczego w gabinecie dr Desmond w diagnostyce SIBO i IMO preferowana jest laktuloza można przeczytać tutaj.

Certyfikat_diagnozowania_SIBO i IMO, testu wodorowo-metanowego Małgorzata Desmond

Przed testem należy przestrzegać specjalnej diety na 24h, a nawet – w przypadku pacjentów cierpiących na uporczywe zaparcia – na 48h przed datą jego wykonania. Zażywanie pewnych leków czy suplementów diety jest przeciwwskazane na kilka tygodni przez testem.

Dokładne informacje na ten temat jak i instrukcje przygotowania do testu dostępne są pod adresem mailowym:

[email protected]

Cena pierwszego testu to 320 PLN, testów kolejnych – 290PLN.

Zapisy na test

W celu zapisania się na test, należy skontaktować się z rejestracją Małgorzaty Desmond
pod numerem telefonu:

+48 696 271 014 lub adresem mailowym [email protected]